ADRESA SITE: www.colegiuldinulipatti.net63.net
Emisiuni TV | Internat | Contact | Acasă

FOTOGALERII  |  PERSONALITĂŢI

„Muzica trebuie să trăiască sub    degetele noastre, sub ochii noştri, în  inima şi mintea noastră, cu tot ceea ce noi putem să-i aducem ca ofrandă.”

Dinu Lipatti (1917- 1950)

Elevi

Abilităţi
  Pe baza promovării unui test de aptitudini, toate ciclurile de învăţământ se împrospătează cu noi elevi.
  Oportunităţile de studiu artistic se diversifică odată cu creşterea copiilor.
  În ciclul primar se studiază numai pianul sau vioara, alături de teoria muzicii.
  Începutul gimnaziului adaugă posibilitatea învăţării altor instrumente (violă, violoncel, contrabas, chitară, flaut, oboi, clarinet, fagot, corn, trompetă, trombon, nai, ţambal, percuţie) în paralel cu pianul complementar, cor/orchestră, muzică de cameră şi istoria muzicii.
  La înscrierea pentru clasa a IX-a se poate opta, şi pentru: canto clasic sau popular, secţia muzicală-teoretică sau secţia teatru.
  Fiecare an şcolar se încheie cu un examen la specialitate.
  La sfârşitul clasei a XII-a, în urma promovării examenelor necesare, elevii primesc Diploma de bacalaureat şi Atestatul în specialitatea studiată.
  Atestatul le dă dreptul absolvenţilor să profeseze în specialitatea studiată, fiind încadraţi într-o grilă de salarizare conform personalului calificat în domeniul respectiv.

Baza materială
  Colegiul dispune de o bază materiala complexă: 17 săli de cultură generală, laborator de fizică şi chimie, 2 laboratoare de informatică-AEL, 105 săli de studiu instrumental şi teoretic-muzical, sală de concerte cu 200 locuri, 2 săli pentru ansambluri (cor şi orchestră), 2 săli pentru teatru, bibliotecă, magazie şi atelier de întreţinere a instrumentelor muzicale care creează condiţiile optime desfăşurării în paralel a cursurilor de cultură generală (specifice liceelor cu profil umanist) cu orele de specialitate.

LISTA ELEVILOR:

An şcolar 2013-2014

An şcolar 2012-2013
An şcolar 2011-2012

An şcolar 2010-2011

Acasă | Istoric | Profesori | Elevi | Stagiune | Festivaluri | Concursuri | Activităţi | Personalităţi | Contact
© Colegiul Naţional de Arte "Dinu Lipatti" 2011/M.C.